BAHÇEŞEHİR’E METRO PİYANGOSU

BAHÇEŞEHİR’E METRO PİYANGOSU

ispartakule-metro-haber

Şehrin yeni yerleşim merkezi olarak birkaç yılda binlerce konut inşa edilen Bahçeşehir-Ispartakule hattının bağlanacağı Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı planı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından onaylandı. Hattın onaylanması en çok Bahçeşehir-Ispartakule bölgesinde projesi olan gayrimenkul firmaları ile buradaki ev sahiplerine yarayacak. Metronun kesinleşmesinin ardından çevreye yeni bir alıcı akını başladı.

Banuevleri Ispartakule projesine komşu olacak metro hattının yapımı ile birlikte konut fiyatlarının yüzde 20 zamlanacağı ve mevcut yapıların ise değerini katlayacağı ifade ediliyor.

Tek sorun ulaşımdı

Gittikçe değerlenen bölgede 1000-1500 liralardan başlayan metrekare satış fiyatları kısa süre içinde 3 bin liraya kadar çıktı. Şu anda 5 bin liraya yaklaşan metrekare satış fiyatlarının netleşen metro çalışmasıyla yeniden tırmanışa geçmesi bekleniyor. Yeni kurulan şehirde en büyük sorun ulaşım olarak göze çarpıyor. TSKB Değerleme Uzmanı Zeynep Sinem Konca, 2017’de hizmete açılması planlanan Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattının Mahmutbey’de Halkalı-Bahçeşehir hattı ile birleşeceğini, 2019 yılının son metro projesi olan Mahmutbey-Bahçeşehir metro hattı tamamlandığında iki semt arası yolculuk süresinin 19 dakikaya ineceğini söyledi.

Konca, “Entegre edilecek bu iki hat ile birlikte Ispartakule’den 45 dakikada Mecidiyeköy’e ulaşma imkanı doğacak.

Ayrıca, çalışmaları süren Mecidiyeköy-Mahmutbey ve Halkalı-Bahçeşehir Metro Hattı çalışmaları tamamlanarak Marmaray’a bağlanacak” dedi.

9 istasyon planlandı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan Mahmutbey – Bahçeşehir – Esenyurt metro projesi 16.4 kilometre uzunlukta olacak. 2.2 milyar liraya mal olması planlanan hat, 9 istasyondan oluşacak.